Language&More Consulting Sweden ABAktiv

559144-0366AktiebolagRegistrerat 2018SÄVE

Finansiell översikt

667 445 kr+16,0%
Omsättning 2025
+4,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
0250 tusen500 tusen750 tusen1 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2023

Föreslagen utdelning 200 000 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 562 9762 120 2511 956 3811 989 428951 230566 3441 174 586
Summa anläggningstillgångar———————
Summa tillgångar1 562 9762 120 2511 956 3811 989 428951 230566 3441 174 586
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder747 5031 152 8271 206 6351 530 429576 314418 980959 160
Långfristiga skulder———————
Summa skulder1 503 4731 956 7971 781 8121 849 621694 314521 5351 070 160
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)7 772103 95111 115−34 762117 110−12 10752 566
Summa eget kapital59 503163 454174 569139 807256 91644 809104 426
Resultaträkning
Nettoomsättning500 900866 056256 081213 693561 577575 583667 445
Rörelseresultat−222 386183 541−209 583−290 268−46 847−37 70456 901
Resultat före skatt13 126134 95518 709−34 762154 869−12 10769 188
Årets resultat7 772103 95111 115−34 762117 110−12 10752 566
Personalkostnader597 920529 912613 097654 049511 864515 970510 296
Avskrivningar———————
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning————200 000——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Language&More Consulting Sweden AB

Översikt

Language&More Consulting Sweden AB (org.nr 559144-0366) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Säve. Bransch enligt SCB: personalutbildning (SNI 85594).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 667 445 kr, vilket är 16,0 % mer än året innan (575 583 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 52 566 kr (7,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 667 445 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 174 586 kr och det egna kapitalet 104 426 kr (soliditet 8,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i SÄVE
Language&More Consulting Sweden AB (559144-0366) — bolagsprofil.se