P & C Massage & Spa ABAktiv

559143-7651AktiebolagRegistrerat 2018VÄSTERÅS

Finansiell översikt

5 057 000 kr+31,9%
Omsättning 2025/26
+11,1%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2025/26
02 mn4 mn6 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 320 000 kr.

Historik
2025/26320 000 kr
2024/25200 000 kr
2023/24162 500 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2021/222022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning2 649 0003 844 0004 113 0003 834 0005 057 000
Årets resultat239 196195 473260 765168 191873 589
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 136 545793 3841 151 9671 374 0381 869 794
Summa skulder856 472417 838715 656908 605730 773
Summa eget kapital280 073375 546436 311465 4331 139 021
Anställda45865
Föreslagen utdelning——162 500200 000320 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: P & C Massage & Spa AB

Översikt

P & C Massage & Spa AB (org.nr 559143-7651) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: dagspa, bastu och ångbastu (SNI 96230).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 057 000 kr, vilket är 31,9 % mer än året innan (3 834 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 873 589 kr (17,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 5 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 1 011 400 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 869 794 kr och det egna kapitalet 1 139 021 kr (soliditet 60,9 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 320 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.