Gårdsmark Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 11 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 769 000 | 30 925 000 | 27 826 542 | 42 334 854 |
| Årets resultat | 2 011 223 | 2 225 094 | 2 497 239 | 4 315 182 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 11 372 097 | 10 898 582 | 14 361 433 | 20 524 985 |
| Summa skulder | 5 241 094 | 4 042 485 | 5 008 096 | 6 856 466 |
| Summa eget kapital | 6 131 003 | 6 856 097 | 9 353 337 | 13 668 519 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 11 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Gårdsmark Sverige AB
Översikt
Gårdsmark Sverige AB (org.nr 559143-1845) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2018 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Borlänge. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 42 334 854 kr, vilket är 52,1 % mer än året innan (27 826 542 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 4 315 182 kr (10,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 8 466 971 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 20 524 985 kr och det egna kapitalet 13 668 519 kr (soliditet 66,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 11 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.