Ljungarum Nr3 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 943 901 | 929 780 | 1 001 999 | 594 315 | 770 889 | 957 841 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 706 854 | 3 627 280 | 3 547 706 | 3 468 132 | 3 388 558 | 3 308 984 |
| Summa tillgångar | 4 650 755 | 4 557 060 | 4 549 705 | 4 062 447 | 4 159 447 | 4 266 825 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 291 537 | 1 374 001 | 537 728 | 507 380 | 550 665 | 577 459 |
| Långfristiga skulder | 3 139 321 | 2 889 500 | 3 649 623 | 3 132 123 | 3 132 123 | 3 152 123 |
| Summa skulder | 4 430 858 | 4 263 501 | 4 187 351 | 3 639 503 | 3 682 788 | 3 729 582 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 88 581 | 73 662 | 68 795 | 60 590 | 53 715 | 60 584 |
| Summa eget kapital | 219 897 | 293 559 | 362 354 | 422 944 | 476 659 | 537 243 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 844 921 | 786 198 | 657 397 | 756 077 | 711 040 | 692 311 |
| Rörelseresultat | 539 711 | 136 883 | 289 313 | 490 684 | 439 515 | 498 671 |
| EBITDA | 619 284 | 216 457 | 368 887 | 570 258 | 519 089 | 578 245 |
| Resultat före skatt | 86 974 | 74 626 | 70 057 | 60 590 | 53 715 | 69 988 |
| Årets resultat | 88 581 | 73 662 | 68 795 | 60 590 | 53 715 | 60 584 |
| Personalkostnader | 1 886 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 79 573 | 79 574 | 79 574 | 79 574 | 79 574 | 79 574 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ljungarum Nr3 AB
Översikt
Ljungarum Nr3 AB (org.nr 559143-0698) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Jönköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 692 311 kr, vilket är 2,6 % mindre än året innan (711 040 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,9 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 60 584 kr (8,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 266 825 kr och det egna kapitalet 537 243 kr (soliditet 12,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.