Fönstervaruhuset i Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 80 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 302 000 | 3 328 000 | 3 302 000 | 4 092 973 | 3 555 091 |
| Årets resultat | 127 145 | 83 265 | 149 022 | 208 820 | 125 671 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 826 565 | 1 107 460 | 976 940 | 1 332 713 | 1 367 797 |
| Summa skulder | 453 813 | 731 443 | 531 902 | 758 854 | 748 267 |
| Summa eget kapital | 372 752 | 376 017 | 445 038 | 573 859 | 619 530 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 80 000 | 80 000 | 80 000 | 80 000 | 80 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fönstervaruhuset i Sverige AB
Översikt
Fönstervaruhuset i Sverige AB (org.nr 559141-8206) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Laxå. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 555 091 kr, vilket är 13,1 % mindre än året innan (4 092 973 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,5 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 125 671 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 777 546 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 367 797 kr och det egna kapitalet 619 530 kr (soliditet 45,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 80 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.