Thach Restaurangservice ABAktiv

559141-0872AktiebolagRegistrerat 2017GÄVLE

Finansiell översikt

4 441 620 kr+5,1%
Omsättning 2025
+7,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2023–2025
02 mn4 mn6 mn202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Historik
2025300 000 kr
2024450 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
202320242025
Nettoomsättning3 848 3754 225 1284 441 620
Årets resultat177 960394 002401 321
Balanserat resultat———
Summa tillgångar2 392 1612 411 7832 530 501
Summa skulder1 025 0861 200 7061 368 103
Summa eget kapital1 367 0751 211 0771 162 398
Anställda445
Föreslagen utdelning—450 000300 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Thach Restaurangservice AB

Översikt

Thach Restaurangservice AB (org.nr 559141-0872) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Gävle. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 441 620 kr, vilket är 5,1 % mer än året innan (4 225 128 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,4 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 401 321 kr (9,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 888 324 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 530 501 kr och det egna kapitalet 1 162 398 kr (soliditet 45,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.