Mela Tesfazion ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 204 325 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 248 798 | 949 229 | 948 889 | 954 901 | 644 682 | 821 373 | 1 128 223 | 376 072 |
| Summa anläggningstillgångar | 360 724 | 0 | — | — | 505 027 | 505 027 | 0 | 650 000 |
| Summa tillgångar | 609 522 | 949 229 | 948 889 | 954 901 | 1 149 709 | 1 326 400 | 1 128 223 | 1 026 072 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 220 714 | 350 756 | 123 260 | 63 374 | 62 960 | 68 821 | 32 996 | 20 601 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 324 592 | 571 932 | 466 821 | 406 935 | 487 167 | 582 275 | 429 152 | 116 757 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 234 930 | 261 492 | 281 771 | 248 898 | 182 076 | 201 583 | 159 271 | 210 243 |
| Summa eget kapital | 284 930 | 377 297 | 482 068 | 547 966 | 662 542 | 744 125 | 699 071 | 909 315 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 578 000 | 1 098 000 | 587 000 | 405 000 | 483 000 | 442 000 | 129 000 | 81 000 |
| Rörelseresultat | 396 642 | 467 017 | 482 749 | 309 631 | 312 290 | 336 564 | −8 175 | −33 276 |
| Resultat före skatt | 303 488 | 336 796 | 360 341 | 314 232 | 231 913 | 256 737 | 204 856 | 269 636 |
| Årets resultat | 234 930 | 261 492 | 281 771 | 248 898 | 182 076 | 201 583 | 159 271 | 210 243 |
| Personalkostnader | 11 933 | 15 535 | 20 150 | 26 571 | 21 788 | 13 355 | 17 789 | 2 941 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 183 000 | — | — | 204 325 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Mela Tesfazion AB
Översikt
Mela Tesfazion AB (org.nr 559140-8272) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: scenkonst (SNI 90200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 81 000 kr, vilket är 37,2 % mindre än året innan (129 000 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 24,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 210 243 kr (260 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 442 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 026 072 kr och det egna kapitalet 909 315 kr (soliditet 88,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.