Thure Anderssons Snickerifabrik ABAktiv

559139-6642AktiebolagRegistrerat 2017HENÅN

Finansiell översikt

3 196 000 kr+28,5%
Omsättning 2025
−5,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2025
02 mn4 mn6 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn20212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar3 526 4013 780 0543 895 3093 487 5803 743 987
Summa anläggningstillgångar24 0000000
Summa tillgångar3 550 4013 780 0543 895 3093 487 5803 743 987
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder492 829394 712318 608397 221566 784
Långfristiga skulder781 104359 575290 9020—
Summa skulder2 247 5811 782 9191 499 5101 287 2211 376 784
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)299 684694 315398 664104 560166 844
Summa eget kapital1 302 8201 997 1352 395 7992 200 3592 367 203
Resultaträkning
Nettoomsättning4 075 0004 676 0003 342 0002 488 0003 196 000
Rörelseresultat390 866935 101368 298132 085133 608
EBITDA414 866959 101368 298——
Resultat före skatt382 211882 149514 891139 128215 987
Årets resultat299 684694 315398 664104 560166 844
Personalkostnader687 849707 310655 691638 291932 455
Avskrivningar24 00024 0000——
Övriga nyckeltal
Anställda22223
Föreslagen utdelning————100 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i HENÅN

Sammanfattning: Thure Anderssons Snickerifabrik AB

Översikt

Thure Anderssons Snickerifabrik AB (org.nr 559139-6642) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Henån. Bransch enligt SCB: tillverkning av övriga byggnads- och inredningssnickerier (SNI 16239).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 196 000 kr, vilket är 28,5 % mer än året innan (2 488 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 166 844 kr (5,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 065 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 743 987 kr och det egna kapitalet 2 367 203 kr (soliditet 63,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.