Satvision Scandinavia grupp ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 40 351 | 35 562 | 29 414 | 24 439 | 57 209 | 58 746 | 57 410 | 55 775 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 40 351 | 35 562 | 29 414 | 24 439 | 57 209 | 58 746 | 57 410 | 55 775 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 8 166 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 0 | — | — | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 8 166 | 10 000 | 10 000 | 10 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 90 000 | 50 000 | 50 000 | 90 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −17 815 | −6 623 | −6 148 | −4 975 | 2 770 | 1 537 | −1 336 | −1 635 |
| Summa eget kapital | 32 185 | 25 562 | 19 414 | 14 439 | 57 209 | 58 746 | 57 410 | 55 775 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | −1 | 0 | 272 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −17 815 | −6 623 | −6 148 | −4 975 | 2 770 | 1 450 | −1 430 | −1 690 |
| Resultat före skatt | −17 815 | −6 623 | −6 148 | −4 975 | 2 770 | 1 537 | −1 336 | −1 635 |
| Årets resultat | −17 815 | −6 623 | −6 148 | −4 975 | 2 770 | 1 537 | −1 336 | −1 635 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Satvision Scandinavia grupp AB
Översikt
Satvision Scandinavia grupp AB (org.nr 559139-6071) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Hägersten. Bransch enligt SCB: partihandel med elektronikkomponenter (SNI 46502).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 635 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 55 775 kr och det egna kapitalet 55 775 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.