PMN Dental ABAktiv
Finansiell översikt
Det finns inga uppgifter för den här posten.
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 619 440 | 350 265 | 297 055 | 312 685 | 319 972 | 408 518 | 474 956 |
| Summa anläggningstillgångar | 169 000 | 196 200 | 196 200 | 196 200 | 146 000 | 146 000 | 146 000 |
| Summa tillgångar | 788 440 | 546 465 | 493 255 | 508 885 | 465 972 | 554 518 | 620 956 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 91 998 | 40 000 | 42 000 | 40 000 | 36 000 | 40 000 | 44 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 91 998 | 40 000 | 42 000 | 40 000 | 36 000 | 40 000 | 44 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −8 049 | −9 977 | 134 790 | 197 630 | 121 087 | 264 546 | 262 438 |
| Summa eget kapital | 696 442 | 506 465 | 451 255 | 468 885 | 429 972 | 514 518 | 576 956 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −32 049 | −9 852 | −25 050 | −12 180 | −60 669 | −39 910 | −34 950 |
| Resultat före skatt | −8 049 | −9 977 | 134 790 | 197 630 | 121 087 | 264 546 | 262 438 |
| Årets resultat | −8 049 | −9 977 | 134 790 | 197 630 | 121 087 | 264 546 | 262 438 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | 5 943 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: PMN Dental AB
Översikt
PMN Dental AB (org.nr 559139-5065) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Vallentuna. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Årets resultat 2025 var en vinst på 262 438 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 620 956 kr och det egna kapitalet 576 956 kr (soliditet 92,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.