HM Bilvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 494 000 | 2 572 000 | 3 395 000 | 3 944 000 | 4 331 000 |
| Årets resultat | 641 889 | 591 833 | 868 728 | 1 171 986 | 1 519 648 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 682 363 | 1 957 531 | 2 703 259 | 3 476 480 | 5 171 743 |
| Summa skulder | 506 775 | 190 109 | 367 109 | 356 345 | 531 960 |
| Summa eget kapital | 1 175 588 | 1 767 422 | 2 336 150 | 3 120 135 | 4 639 783 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: HM Bilvård AB
Översikt
HM Bilvård AB (org.nr 559139-5040) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Bålsta. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 331 000 kr, vilket är 9,8 % mer än året innan (3 944 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 519 648 kr (35,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 2 165 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 171 743 kr och det egna kapitalet 4 639 783 kr (soliditet 89,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.