Axén & CO ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 181 | 75 827 | 34 446 | 24 302 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 550 000 | 1 500 000 | 1 500 000 | 1 500 000 |
| Summa tillgångar | 1 555 181 | 1 575 827 | 1 534 446 | 1 524 302 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 667 482 | 690 587 | 1 061 642 | 983 392 |
| Långfristiga skulder | 496 983 | 543 319 | 179 764 | 2 764 |
| Summa skulder | 1 164 465 | 1 233 906 | 1 241 406 | 986 156 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 206 674 | −48 795 | −48 881 | 245 106 |
| Summa eget kapital | 390 716 | 341 921 | 293 040 | 538 146 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −25 659 | −36 328 | −48 525 | −23 894 |
| Resultat före skatt | 206 674 | −48 795 | −48 881 | 245 106 |
| Årets resultat | 206 674 | −48 795 | −48 881 | 245 106 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Axén & CO AB
Översikt
Axén & CO AB (org.nr 559138-2519) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Karlsborg. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2024 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2024 var en vinst på 245 106 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 524 302 kr och det egna kapitalet 538 146 kr (soliditet 35,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.