EllingTofta Jordbruks ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 21 968 896 | 15 842 966 | 14 804 816 | 15 303 009 | 10 386 814 |
| Summa anläggningstillgångar | 10 626 969 | 15 078 105 | 13 519 967 | 15 189 075 | 14 766 566 |
| Summa tillgångar | 32 595 865 | 30 921 071 | 28 324 783 | 30 492 084 | 25 153 380 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 16 965 019 | 10 782 644 | 3 053 673 | 10 105 162 | 7 047 269 |
| Långfristiga skulder | 8 116 502 | 13 801 507 | 15 787 562 | 12 733 549 | 5 638 259 |
| Summa skulder | 28 569 807 | 29 882 142 | 27 033 375 | 29 061 217 | 17 635 046 |
| Aktiekapital | 91 040 | 91 040 | 91 040 | 91 040 | 91 040 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 3 163 131 | 12 871 | 252 479 | 139 459 | −709 035 |
| Summa eget kapital | 4 026 058 | 1 038 929 | 1 291 408 | 1 430 867 | 7 518 334 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 20 538 000 | 17 917 000 | 17 604 000 | 13 281 000 | 8 652 000 |
| Rörelseresultat | 5 953 480 | 1 794 152 | 3 838 788 | −1 045 181 | −2 108 359 |
| EBITDA | 7 592 976 | 3 271 566 | 5 565 906 | 671 950 | −1 302 377 |
| Resultat före skatt | 3 325 572 | 12 871 | 289 816 | 142 619 | −709 035 |
| Årets resultat | 3 163 131 | 12 871 | 252 479 | 139 459 | −709 035 |
| Personalkostnader | 2 547 259 | 2 482 977 | 2 488 895 | 2 658 707 | 1 271 262 |
| Avskrivningar | 1 639 496 | 1 477 414 | 1 727 118 | 1 717 131 | 805 982 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: EllingTofta Jordbruks AB
Översikt
EllingTofta Jordbruks AB (org.nr 559138-1255) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Eslöv. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 8 652 000 kr, vilket är 34,9 % mindre än året innan (13 281 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 709 035 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 884 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 25 153 380 kr och det egna kapitalet 7 518 334 kr (soliditet 29,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 6 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.