Stockholm RörTech ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 507 291 | 6 507 503 | 9 142 110 | 14 932 000 | 14 449 000 |
| Årets resultat | 316 921 | −207 716 | 917 861 | 358 807 | 802 931 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 039 073 | 1 746 412 | 2 207 498 | 2 372 340 | 4 420 063 |
| Summa skulder | 1 394 637 | 1 309 692 | 852 917 | 1 248 029 | 2 492 821 |
| Summa eget kapital | 644 436 | 436 720 | 1 354 581 | 1 124 311 | 1 927 242 |
| Anställda | 3 | 6 | 6 | 7 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 500 000 | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stockholm RörTech AB
Översikt
Stockholm RörTech AB (org.nr 559137-8160) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Huddinge. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 14 449 000 kr, vilket är 3,2 % mindre än året innan (14 932 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 69,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 802 931 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 2 408 167 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 420 063 kr och det egna kapitalet 1 927 242 kr (soliditet 43,6 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.