Mårtensson & Andersson bygg ABAktiv

559136-7544AktiebolagRegistrerat 2017FÄRGELANDA

Finansiell översikt

6 110 917 kr+76,6%
Omsättning 2026
+17,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2021–2026
02 mn4 mn6 mn8 mn202120222023202420252026

Nyckeltal

2026
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn202120222023202420252026
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
202120222023202420252026
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar634 475912 404682 773572 505819 940873 227
Summa anläggningstillgångar57 91744 01730 11716 2172 31774 900
Summa tillgångar692 392956 421712 890588 722822 257948 127
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder152 470313 164285 219239 963432 751661 922
Långfristiga skulder−99 20927 71318 19510 51262 587124 056
Summa skulder153 261417 877303 414250 475495 338785 978
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)215 221−587−129 068−71 229−11 329−164 770
Summa eget kapital539 131538 544409 476338 247326 919162 149
Resultaträkning
Nettoomsättning2 718 4192 904 4632 721 3914 726 3363 461 1036 110 917
Rörelseresultat278 026−22 680−201 803−62 473−11 442−161 798
EBITDA289 609−8 780−187 903−48 5732 458−159 481
Resultat före skatt274 068−587−129 068−71 229−11 329−164 770
Årets resultat215 221−587−129 068−71 229−11 329−164 770
Personalkostnader1 534 7151 825 0402 013 9602 301 5731 541 0941 988 365
Avskrivningar11 58313 90013 90013 90013 9002 317
Övriga nyckeltal
Anställda———333
Föreslagen utdelning——0000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Mårtensson & Andersson bygg AB

Översikt

Mårtensson & Andersson bygg AB (org.nr 559136-7544) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Färgelanda. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 110 917 kr, vilket är 76,6 % mer än året innan (3 461 103 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 164 770 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 2 036 972 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 948 127 kr och det egna kapitalet 162 149 kr (soliditet 17,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Mårtensson & Andersson bygg AB (559136-7544) — bolagsprofil.se