Tonys Hjälpskap ABAktiv

559136-3428AktiebolagRegistrerat 2017GNESTA

Finansiell översikt

418 370 kr+636,7%
Omsättning 2025
−5,1%
Genomsnittlig årlig förändring 2019–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen2019202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
20240 kr
20230 kr
202050 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar187 737232 156176 126377 704107 728108 087342 398
Summa anläggningstillgångar25 62211 6856 4851 6000——
Summa tillgångar213 359243 841182 611379 304107 728108 087342 398
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder77 08382 77533 041190 98315 04822 697210 707
Långfristiga skulder14 8500—————
Summa skulder91 93382 77533 041190 98315 04822 697210 707
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)15 26889 64038 50438 750−95 641−7 29046 301
Summa eget kapital121 426161 066149 570188 32192 68085 390131 691
Resultaträkning
Nettoomsättning574 202908 970649 8181 655 044132 70456 792418 370
Rörelseresultat19 543114 32848 73149 173−95 847−7 46846 141
EBITDA27 743119 52853 93154 058−94 247−7 468—
Resultat före skatt19 543114 10448 67249 206−95 641−7 29046 301
Årets resultat15 26889 64038 50438 750−95 641−7 29046 301
Personalkostnader345 272375 216227 511588 307109 4721 592194 509
Avskrivningar8 2005 2005 2004 8851 6000—
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning—50 000——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Tonys Hjälpskap AB

Översikt

Tonys Hjälpskap AB (org.nr 559136-3428) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Gnesta. Bransch enligt SCB: puts-, fasad- och stuckatörsarbeten (SNI 43310).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 418 370 kr, vilket är 637 % mer än året innan (56 792 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 46 301 kr (11,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 418 370 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 342 398 kr och det egna kapitalet 131 691 kr (soliditet 38,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.