N2 Consulting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 258 379 | 812 752 | 912 872 | 858 208 | 495 931 | 587 837 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | 72 325 | 0 | 103 107 | 120 074 |
| Summa tillgångar | 258 379 | 812 752 | 985 197 | 858 208 | 599 038 | 707 911 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 104 660 | 266 791 | 208 398 | 148 264 | 118 269 | 105 400 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 135 713 | 266 791 | 208 398 | 148 264 | 118 269 | 105 400 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 72 666 | 423 295 | 400 839 | 273 144 | 119 870 | 171 741 |
| Summa eget kapital | 122 666 | 545 961 | 776 799 | 709 944 | 480 769 | 602 511 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 337 445 | 1 439 091 | 1 476 612 | 1 555 480 | 1 392 469 | 1 360 132 |
| Rörelseresultat | 124 214 | 510 759 | 503 406 | 348 500 | 145 719 | 66 198 |
| EBITDA | — | — | 519 631 | 351 452 | 153 630 | 83 322 |
| Resultat före skatt | 93 161 | 541 812 | 503 130 | 348 307 | 146 884 | 186 638 |
| Årets resultat | 72 666 | 423 295 | 400 839 | 273 144 | 119 870 | 171 741 |
| Personalkostnader | 163 644 | 862 078 | 869 711 | 1 028 724 | 979 705 | 1 002 642 |
| Avskrivningar | — | — | 16 225 | 2 952 | 7 911 | 17 124 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 170 000 | 340 000 | 187 550 | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: N2 Consulting AB
Översikt
N2 Consulting AB (org.nr 559136-3014) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Sala. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 360 132 kr, vilket är 2,3 % mindre än året innan (1 392 469 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 32,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 171 741 kr (12,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 360 132 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 707 911 kr och det egna kapitalet 602 511 kr (soliditet 85,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.