AB Henrik von Klopp industrifotografiAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 541 503 | 572 663 | 460 226 | 837 168 | 424 026 | 296 749 |
| Summa anläggningstillgångar | 42 614 | 59 753 | 38 670 | 56 394 | 33 501 | 21 417 |
| Summa tillgångar | 584 117 | 632 416 | 498 896 | 893 562 | 457 527 | 318 166 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 321 504 | 385 893 | 418 743 | 448 663 | 85 992 | 34 176 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 321 504 | 385 893 | 418 743 | 448 663 | 85 992 | 34 176 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −54 001 | −16 090 | −166 370 | 364 746 | −73 364 | −87 545 |
| Summa eget kapital | 262 613 | 246 523 | 80 153 | 444 899 | 371 535 | 283 990 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 910 489 | 688 167 | 500 370 | 1 127 753 | 723 633 | 208 709 |
| Rörelseresultat | −54 001 | −15 904 | −166 370 | 397 744 | −82 977 | −91 362 |
| EBITDA | −23 285 | 22 531 | −145 287 | 428 350 | −60 084 | −79 278 |
| Resultat före skatt | −54 001 | −16 090 | −166 370 | 398 278 | −73 364 | −87 545 |
| Årets resultat | −54 001 | −16 090 | −166 370 | 364 746 | −73 364 | −87 545 |
| Personalkostnader | 652 412 | 706 654 | 733 996 | 609 316 | 642 986 | 363 290 |
| Avskrivningar | 30 716 | 38 435 | 21 083 | 30 606 | 22 893 | 12 084 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: AB Henrik von Klopp industrifotografi
Översikt
AB Henrik von Klopp industrifotografi (org.nr 559135-9624) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Bålsta. Bransch enligt SCB: fotoverksamhet (SNI 74200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 208 709 kr, vilket är 71,2 % mindre än året innan (723 633 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 25,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 87 545 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 723 633 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 318 166 kr och det egna kapitalet 283 990 kr (soliditet 89,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.