Marox Konsult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 593 541 | 181 013 | 187 132 | 732 580 | 1 754 702 | 1 744 892 | 2 137 661 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 593 541 | 181 013 | 187 132 | 732 580 | 1 754 702 | 1 744 892 | 2 137 661 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 113 657 | 65 952 | 24 298 | 386 682 | 828 349 | 579 313 | 553 059 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 113 657 | 65 952 | 24 298 | 450 682 | 892 349 | 725 594 | 838 082 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 403 035 | −18 823 | 47 773 | 119 064 | 580 455 | 156 945 | 280 281 |
| Summa eget kapital | 479 884 | 115 061 | 162 834 | 281 898 | 862 353 | 1 019 298 | 1 299 579 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 549 000 | 0 | 60 000 | 775 998 | 1 377 699 | 395 223 | 884 499 |
| Rörelseresultat | 513 113 | −18 695 | 56 493 | 274 232 | 835 004 | 304 896 | 767 915 |
| Resultat före skatt | 512 765 | −18 823 | 57 102 | 158 616 | 754 100 | 207 794 | 366 022 |
| Årets resultat | 403 035 | −18 823 | 47 773 | 119 064 | 580 455 | 156 945 | 280 281 |
| Personalkostnader | — | — | — | 82 577 | 103 531 | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 800 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Marox Konsult AB
Översikt
Marox Konsult AB (org.nr 559135-8899) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 884 499 kr, vilket är 124 % mer än året innan (395 223 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 280 281 kr (31,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 137 661 kr och det egna kapitalet 1 299 579 kr (soliditet 60,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.