S. BRÄNNSTRÖM FASTIGHETER ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 32 952 | 4 082 | 11 611 | 10 371 | 35 614 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 163 335 | 1 137 717 | 1 096 879 | 1 056 039 | 1 015 199 |
| Summa tillgångar | 1 196 287 | 1 141 799 | 1 108 490 | 1 066 410 | 1 050 813 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 85 110 | 17 086 | 20 027 | 370 530 | 391 654 |
| Långfristiga skulder | 1 034 604 | 1 039 280 | 964 984 | 524 184 | 431 688 |
| Summa skulder | 1 119 714 | 1 056 366 | 985 011 | 907 978 | 856 372 |
| Aktiekapital | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 60 000 | 60 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −18 669 | −11 141 | 38 046 | 34 953 | 36 009 |
| Summa eget kapital | 76 573 | 85 433 | 123 479 | 158 432 | 194 441 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 156 130 | 182 099 | 191 499 | 194 098 | 199 574 |
| Rörelseresultat | 13 467 | 29 265 | 99 261 | 106 894 | 108 319 |
| EBITDA | 39 085 | 54 883 | 140 099 | 147 734 | 149 159 |
| Resultat före skatt | −18 669 | −11 141 | 39 333 | 39 652 | 48 222 |
| Årets resultat | −18 669 | −11 141 | 38 046 | 34 953 | 36 009 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 25 618 | 25 618 | 40 838 | 40 840 | 40 840 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: S. BRÄNNSTRÖM FASTIGHETER AB
Översikt
S. BRÄNNSTRÖM FASTIGHETER AB (org.nr 559135-6893) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Haparanda. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 199 574 kr, vilket är 2,8 % mer än året innan (194 098 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 36 009 kr (18,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 050 813 kr och det egna kapitalet 194 441 kr (soliditet 18,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.