QualiCon Dan Mogren ABAktiv

559135-2223AktiebolagRegistrerat 2017ENVIKEN

Finansiell översikt

1 430 708 kr+13,2%
Omsättning 2025/26
−0,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2019/20–2025/26
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
2019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar788 583915 524996 5501 125 4701 099 5501 258 372663 687
Summa anläggningstillgångar701 484819 484819 484939 628939 628935 6001 799 484
Summa tillgångar1 490 0671 735 0081 816 0342 065 0982 039 1782 193 9722 463 171
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder863 558835 909755 5991 003 156795 717846 826845 683
Långfristiga skulder———————
Summa skulder1 023 5571 075 910995 5991 243 1561 035 717986 826980 683
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)167 631192 589161 337201 506181 519203 685275 343
Summa eget kapital466 510659 098820 435821 9421 003 4611 207 1461 482 488
Resultaträkning
Nettoomsättning1 487 0001 465 0001 484 0001 659 0001 322 0001 264 3901 430 708
Rörelseresultat273 295326 241203 969256 100230 157158 651343 606
EBITDA—————162 679406 807
Resultat före skatt213 275245 455203 599256 091230 225259 171348 514
Årets resultat167 631192 589161 337201 506181 519203 685275 343
Personalkostnader738 856604 435715 484732 807772 469792 669799 166
Avskrivningar—————4 02863 201
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: QualiCon Dan Mogren AB

Översikt

QualiCon Dan Mogren AB (org.nr 559135-2223) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Enviken. Bransch enligt SCB: stödverksamhet avseende skogsbruk (SNI 02400).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 430 708 kr, vilket är 13,2 % mer än året innan (1 264 390 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,6 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 275 343 kr (19,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 430 708 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 463 171 kr och det egna kapitalet 1 482 488 kr (soliditet 60,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.