Bruce Group ABAktiv

559133-6960AktiebolagRegistrerat 2017STOCKHOLM

Finansiell översikt

6 607 000 kr+19,9%
Omsättning 2025
+5,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn20182019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning4 694 0004 074 0004 376 0005 511 0006 607 000
Årets resultat660 743551 232449 030836 601164 211
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar9 186 25416 165 68921 539 06921 802 87222 924 556
Summa skulder7 354 46013 782 66318 707 01418 134 21619 091 689
Summa eget kapital1 831 7942 383 0262 832 0553 668 6563 832 867
Anställda11111

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Bruce Group AB

Översikt

Bruce Group AB (org.nr 559133-6960) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning (SNI 47742).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 607 000 kr, vilket är 19,9 % mer än året innan (5 511 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 164 211 kr (2,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 6 607 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 22 924 556 kr och det egna kapitalet 3 832 867 kr (soliditet 16,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.