Djavani Food ABAktiv

559133-4528AktiebolagRegistrerat 2017UPPSALA

Finansiell översikt

4 896 000 kr−11,5%
Omsättning 2024
+18,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2024
02 mn4 mn6 mn8 mn201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
201920202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar541 249187 537630 291696 749824 223884 936
Summa anläggningstillgångar172 083137 083102 083100 68358 48319 200
Summa tillgångar713 332324 620732 374797 432882 706904 136
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder1 123 427918 0611 056 1251 103 1291 573 1461 672 567
Långfristiga skulder379 940219 940544 998329 994120 000131 556
Summa skulder1 503 3671 138 0011 601 1231 433 1231 693 1461 804 123
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−71 145−573 346−55 368233 058−174 748−89 547
Summa eget kapital−790 035−813 381−868 749−635 691−810 440−899 987
Resultaträkning
Nettoomsättning2 117 6272 169 3403 462 0006 197 0005 534 0004 896 000
Rörelseresultat74 435−441 53243 702350 850−35 10066 506
EBITDA77 352−406 53278 702388 2507 100105 789
Resultat före skatt−71 145−573 346−55 368233 058−174 748−89 547
Årets resultat−71 145−573 346−55 368233 058−174 748−89 547
Personalkostnader713 3721 238 8881 657 5232 753 1812 408 3241 681 080
Avskrivningar2 91735 00035 00037 40042 20039 283
Övriga nyckeltal
Anställda234655
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Djavani Food AB

Översikt

Djavani Food AB (org.nr 559133-4528) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 4 896 000 kr, vilket är 11,5 % mindre än året innan (5 534 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,2 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 89 547 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 5. Nettoomsättningen per anställd var 979 200 kr.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−899 987 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag