Johan Fors Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 022 554 | 1 048 683 | 1 332 441 | 1 380 440 | 1 863 149 |
| Årets resultat | 1 062 | −26 430 | 109 984 | 20 530 | 53 297 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 398 004 | 371 194 | 524 853 | 447 402 | 352 042 |
| Summa skulder | 101 664 | 101 284 | 144 959 | 46 978 | −1 679 |
| Summa eget kapital | 296 340 | 269 910 | 379 894 | 400 424 | 353 721 |
| Anställda | 1 | 1 | — | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 100 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Johan Fors Måleri AB
Översikt
Johan Fors Måleri AB (org.nr 559132-9510) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Sköndal. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 863 149 kr, vilket är 35,0 % mer än året innan (1 380 440 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 53 297 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 863 149 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 352 042 kr och det egna kapitalet 353 721 kr (soliditet 100 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.