Jacobsons Plåtmålning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 400 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2022
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 302 000 | 6 993 000 | 9 257 000 | 11 834 000 |
| Årets resultat | 394 395 | 1 212 569 | 2 483 041 | 1 688 304 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 492 059 | 2 158 111 | 4 096 362 | 3 954 840 |
| Summa skulder | 1 002 999 | 856 483 | 1 561 693 | 2 131 867 |
| Summa eget kapital | 489 060 | 1 301 628 | 2 534 669 | 1 822 973 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 1 250 000 | 2 400 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Jacobsons Plåtmålning AB
Översikt
Jacobsons Plåtmålning AB (org.nr 559132-6904) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Kumla. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 11 834 000 kr, vilket är 27,8 % mer än året innan (9 257 000 kr). Från 2019 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 30,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2022). Årets resultat 2022 var en vinst på 1 688 304 kr (14,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 4. Nettoomsättningen per anställd var 2 958 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 3 954 840 kr och det egna kapitalet 1 822 973 kr (soliditet 46,1 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.