HanssonGruppen Räveskalla ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 453 328 | 3 652 138 | 4 198 317 | 5 214 354 |
| Summa anläggningstillgångar | 2 490 815 | 3 220 722 | 3 123 403 | 3 547 596 |
| Summa tillgångar | 5 944 143 | 6 872 860 | 7 321 720 | 8 761 950 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 251 416 | 1 464 096 | 2 443 443 | 2 036 143 |
| Långfristiga skulder | 4 875 000 | 4 775 000 | 4 700 000 | 6 574 562 |
| Summa skulder | 5 192 350 | 6 239 096 | 7 143 443 | 8 610 705 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 66 693 | −118 029 | −455 487 | −27 032 |
| Summa eget kapital | 751 793 | 633 764 | 178 277 | 151 245 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 75 000 | 1 072 000 | 1 344 385 | 605 000 |
| Rörelseresultat | 259 979 | 180 024 | −74 428 | −1 122 528 |
| EBITDA | 357 341 | 278 670 | 22 891 | −1 022 376 |
| Resultat före skatt | 83 957 | −88 660 | −455 487 | −27 032 |
| Årets resultat | 66 693 | −118 029 | −455 487 | −27 032 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 97 362 | 98 646 | 97 319 | 100 152 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: HanssonGruppen Räveskalla AB
Översikt
HanssonGruppen Räveskalla AB (org.nr 559132-1996) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 605 000 kr, vilket är 55,0 % mindre än året innan (1 344 385 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 101 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 27 032 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 8 761 950 kr och det egna kapitalet 151 245 kr (soliditet 1,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.