Boda Montage & Service ABAktiv

559129-6446AktiebolagRegistrerat 2017KÖPING

Finansiell översikt

6 226 114 kr+213,6%
Omsättning 2025/26
+42,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
02 mn4 mn6 mn8 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar394 519422 175496 560697 824805 4592 039 419
Summa anläggningstillgångar23 9359 93589 60067 200190 370179 531
Summa tillgångar418 454432 110586 160765 024995 8292 218 950
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder212 828202 737281 234385 811422 9131 307 443
Långfristiga skulder——————
Summa skulder212 828202 737281 234385 811451 4431 332 671
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)41 87123 74775 55374 288165 172341 894
Summa eget kapital205 626229 373304 926379 213544 386886 279
Resultaträkning
Nettoomsättning1 053 4341 063 5801 342 2641 953 2761 985 4656 226 114
Rörelseresultat54 53432 02998 87196 959234 277423 573
EBITDA68 53446 029121 271119 359275 107493 005
Resultat före skatt54 35731 85397 48597 283210 759437 863
Årets resultat41 87123 74775 55374 288165 172341 894
Personalkostnader499 168542 673620 414610 705751 0841 702 099
Avskrivningar14 00014 00022 40022 40040 83069 432
Övriga nyckeltal
Anställda222222
Föreslagen utdelning———000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Boda Montage & Service AB

Översikt

Boda Montage & Service AB (org.nr 559129-6446) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 8 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: blandat jordbruk (SNI 01500).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 226 114 kr, vilket är 214 % mer än året innan (1 985 465 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 42,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 341 894 kr (5,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 113 057 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 218 950 kr och det egna kapitalet 886 279 kr (soliditet 39,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag