Tuna Motell ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 328 779 | 647 981 | 1 749 921 | 2 471 972 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 945 399 | 6 776 659 | 6 540 424 | 7 176 322 |
| Summa tillgångar | 7 274 178 | 7 424 640 | 8 290 345 | 9 648 294 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 146 611 | 63 900 | 1 616 248 | 1 301 671 |
| Långfristiga skulder | 6 196 155 | 6 207 891 | 5 519 318 | 6 934 382 |
| Summa skulder | 6 587 766 | 6 581 791 | 7 445 566 | 8 640 053 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 173 518 | 156 437 | 1 930 | 163 462 |
| Summa eget kapital | 686 412 | 842 849 | 844 779 | 1 008 241 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 046 000 | 1 672 000 | 1 592 988 | 4 863 250 |
| Rörelseresultat | 478 562 | 632 333 | 644 688 | 3 007 881 |
| EBITDA | 713 036 | 859 773 | 880 923 | 3 246 720 |
| Resultat före skatt | 218 535 | 197 024 | 6 012 | 222 139 |
| Årets resultat | 173 518 | 156 437 | 1 930 | 163 462 |
| Personalkostnader | 551 276 | 92 693 | 0 | — |
| Avskrivningar | 234 474 | 227 440 | 236 235 | 238 839 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tuna Motell AB
Översikt
Tuna Motell AB (org.nr 559129-5869) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Nyköping. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 863 250 kr, vilket är 205 % mer än året innan (1 592 988 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 33,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 163 462 kr (3,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 592 988 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 648 294 kr och det egna kapitalet 1 008 241 kr (soliditet 10,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.