H Marke VVS ABAktiv

559129-2080AktiebolagRegistrerat 2017VITTSJÖ

Finansiell översikt

2 749 000 kr+5,4%
Omsättning 2025
+7,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20182019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20182019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar446 346626 638543 208887 395992 095865 795778 838866 640
Summa anläggningstillgångar117 4600586 538580 491413 693275 339102 441120 445
Summa tillgångar563 806626 6381 129 7461 467 8861 405 7881 141 134881 279987 085
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder475 978336 040363 827640 461663 816527 537406 516400 500
Långfristiga skulder——392 320394 010266 636159 1190—
Summa skulder475 978336 040756 1471 034 471930 452686 656406 516423 523
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)37 828202 77083 00159 81641 921−20 85820 28588 799
Summa eget kapital87 828290 598373 599433 415475 336454 478474 763563 562
Resultaträkning
Nettoomsättning1 713 0002 818 0002 373 0002 638 0003 283 0002 790 0002 607 0002 749 000
Rörelseresultat48 711257 975118 11893 71165 3812 97918 635137 943
EBITDA86 251257 975211 570253 758232 179171 833191 533226 466
Resultat före skatt48 711257 975105 93975 88145 393−20 85820 561112 604
Årets resultat37 828202 77083 00159 81641 921−20 85820 28588 799
Personalkostnader616 199684 353705 347701 777783 018807 618726 056848 221
Avskrivningar37 540093 452160 047166 798168 854172 89888 523
Övriga nyckeltal
Anställda11111111
Föreslagen utdelning————————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: H Marke VVS AB

Översikt

H Marke VVS AB (org.nr 559129-2080) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Vittsjö. Bransch enligt SCB: värme- och sanitetsarbeten (SNI 43221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 749 000 kr, vilket är 5,4 % mer än året innan (2 607 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 88 799 kr (3,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 749 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 987 085 kr och det egna kapitalet 563 562 kr (soliditet 57,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag