Instaria ABAktiv

559129-0316AktiebolagRegistrerat 2017ÄLVÄNGEN

Finansiell översikt

2 271 159 kr−7,5%
Omsättning 2025
+29,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
01 mn2 mn3 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn2019202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
20240 kr
20230 kr
202175 158 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar241 158622 6781 081 2961 157 1101 285 2211 491 0481 620 366
Summa anläggningstillgångar024 87119 34413 8178 2902 7630
Summa tillgångar241 158647 5491 100 6401 170 9271 293 5111 493 8111 620 366
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder67 356242 263427 400398 906251 506258 414225 433
Långfristiga skulder123 802206 539208 757284 950308 886334 832375 638
Summa skulder191 158454 329641 960688 194563 155596 009601 071
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)−19 569143 220265 46099 211247 623167 446121 493
Summa eget kapital50 000193 220458 680482 733730 356897 8021 019 295
Resultaträkning
Nettoomsättning476 5341 636 1362 344 0782 142 5072 180 5292 455 7292 271 159
Rörelseresultat−19 517167 292334 607123 393328 396224 322174 319
EBITDA−19 517170 055340 134128 920333 923229 849177 082
Resultat före skatt−19 569161 765334 331124 965311 513210 673152 364
Årets resultat−19 569143 220265 46099 211247 623167 446121 493
Personalkostnader0434 7753 58318 63516 43916 578
Avskrivningar02 7635 5275 5275 5275 5272 763
Övriga nyckeltal
Anställda———————
Föreslagen utdelning——75 158—000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Instaria AB

Översikt

Instaria AB (org.nr 559129-0316) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Älvängen. Bransch enligt SCB: partihandel med järnhandelsvaror (SNI 46841).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 271 159 kr, vilket är 7,5 % mindre än året innan (2 455 729 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 121 493 kr (5,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 620 366 kr och det egna kapitalet 1 019 295 kr (soliditet 62,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.