Optolaget ABAktiv

559128-6694AktiebolagRegistrerat 2017TYRESÖ

Finansiell översikt

3 695 865 kr+13,4%
Omsättning 2025
+29,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn201820192020202120242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn201820192020202120242025

Utdelning

föreslagen
2025

Ingen utdelning föreslogs.

Historik
20250 kr
2021400 000 kr
2020500 000 kr
2019200 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
201820192020202120242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar171 213966 9821 233 231994 6731 282 0101 628 238
Summa anläggningstillgångar047 680210 058100 440435 029423 222
Summa tillgångar171 2131 014 6621 443 2891 095 1131 717 0392 051 460
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder90 818452 644461 881320 496380 756336 960
Långfristiga skulder————207 718113 760
Summa skulder90 818577 644774 881633 496759 956766 763
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)30 395356 623431 390293 209431 394327 614
Summa eget kapital80 395437 018668 408461 617957 0831 284 697
Resultaträkning
Nettoomsättning1 005 0062 584 1133 135 0002 230 0003 260 4893 695 865
Rörelseresultat40 173579 460741 852376 651740 676576 515
EBITDA40 173591 380787 346400 771863 483700 322
Resultat före skatt39 927454 397552 882375 491547 133416 952
Årets resultat30 395356 623431 390293 209431 394327 614
Personalkostnader489 8631 394 8701 596 5291 211 1601 401 5541 485 996
Avskrivningar011 92045 49424 120122 807123 807
Övriga nyckeltal
Anställda133222
Föreslagen utdelning—200 000500 000400 000—0

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Optolaget AB

Översikt

Optolaget AB (org.nr 559128-6694) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Tyresö. Bransch enligt SCB: anläggningsarbeten för el (SNI 42221).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 695 865 kr, vilket är 13,4 % mer än året innan (3 260 489 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 29,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 327 614 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 847 933 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 051 460 kr och det egna kapitalet 1 284 697 kr (soliditet 62,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i TYRESÖ