Inlet Nordic ABAktiv

559128-6538AktiebolagRegistrerat 2017VÄSTRA FRÖLUNDA

Finansiell översikt

1 756 000 kr+17,6%
Omsättning 2024
+19,6%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2024
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
201920202021202220232024
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar235 95189 316157 668577 443326 011369 637
Summa anläggningstillgångar41 65238 481136 416336 661310 740268 082
Summa tillgångar277 603127 797294 084914 104636 751637 719
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder25 43910 45238 663740 430199 616166 466
Långfristiga skulder205 098150 628131 878112 378659 889524 189
Summa skulder230 53777 040170 541852 808859 505690 655
Aktiekapital50 00050 000−50 000−50 000−50 000−50 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−8 295−56 30972 786−62 247−284 050169 818
Summa eget kapital47 06650 757123 54361 296−222 754−52 936
Resultaträkning
Nettoomsättning719 000993 0001 349 0001 710 0001 493 0001 756 000
Rörelseresultat−8 026−56 29794 702−62 018−208 375237 467
EBITDA9 111−38 754130 809−19 360−165 717280 125
Resultat före skatt−8 295−56 30977 012−62 247−284 050169 818
Årets resultat−8 295−56 30972 786−62 247−284 050169 818
Personalkostnader170 315181 499211 024413 843449 129313 348
Avskrivningar17 13717 54336 10742 65842 65842 658
Övriga nyckeltal
Anställda——————
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Inlet Nordic AB

Översikt

Inlet Nordic AB (org.nr 559128-6538) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 756 000 kr, vilket är 17,6 % mer än året innan (1 493 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 169 818 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2024 (−52 936 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (−50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.