Svensk Maskin Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2019Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2019
| 2018 | 2019 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 601 051 | 1 524 523 |
| Summa anläggningstillgångar | 464 625 | 775 884 |
| Summa tillgångar | 1 065 676 | 2 300 407 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 467 753 | 1 598 762 |
| Långfristiga skulder | 224 264 | 377 416 |
| Summa skulder | 880 017 | 2 106 178 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 135 659 | 8 570 |
| Summa eget kapital | 185 659 | 194 229 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 2 792 000 | 9 205 000 |
| Rörelseresultat | 381 298 | −21 819 |
| EBITDA | 441 673 | 62 214 |
| Resultat före skatt | 174 680 | 12 347 |
| Årets resultat | 135 659 | 8 570 |
| Personalkostnader | 332 820 | 1 609 520 |
| Avskrivningar | 60 375 | 84 033 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Svensk Maskin Entreprenad AB
Översikt
Svensk Maskin Entreprenad AB (org.nr 559127-2041) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Köping. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2019 var 9 205 000 kr, vilket är 230 % mer än året innan (2 792 000 kr). Årets resultat 2019 var en vinst på 8 570 kr (0,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2019: 2 (året innan: 1). Nettoomsättningen per anställd var 4 602 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2019 var balansomslutningen 2 300 407 kr och det egna kapitalet 194 229 kr (soliditet 8,4 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2019.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.