M Thunell Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 079 650 | 1 489 436 | 1 487 998 | 1 507 770 | 1 068 686 | 742 256 |
| Summa anläggningstillgångar | 280 000 | 1 761 590 | 2 020 000 | 2 140 000 | 3 260 000 | 3 380 000 |
| Summa tillgångar | 3 359 650 | 3 251 026 | 3 507 998 | 3 647 770 | 4 328 686 | 4 122 256 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 112 500 | 0 | — | 1 | — | — |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 112 500 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 874 994 | 203 876 | 456 972 | 334 771 | 885 242 | 2 570 |
| Summa eget kapital | 3 247 150 | 3 251 026 | 3 507 998 | 3 647 769 | 4 328 686 | 4 122 256 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −191 164 | −29 397 | −11 438 | −11 938 | −29 777 | −9 625 |
| Resultat före skatt | 2 874 994 | 203 876 | 456 972 | 334 771 | 885 242 | 2 570 |
| Årets resultat | 2 874 994 | 203 876 | 456 972 | 334 771 | 885 242 | 2 570 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 209 000 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: M Thunell Förvaltning AB
Översikt
M Thunell Förvaltning AB (org.nr 559127-1944) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Bygdsiljum. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 2 570 kr. Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 4 122 256 kr och det egna kapitalet 4 122 256 kr (soliditet 100 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.