PFL Nordic ABAktiv

559127-1670AktiebolagRegistrerat 2017NORRFJÄRDEN

Finansiell översikt

3 294 000 kr+44,3%
Omsättning 2025/26
+47,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2025/26
01 mn2 mn3 mn4 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2025/26

Föreslagen utdelning 180 000 kr.

Historik
2025/26180 000 kr
2024/250 kr
2023/24100 000 kr
2022/2380 000 kr
2021/2250 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
2020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar476 405759 386837 009754 009510 0531 018 204
Summa anläggningstillgångar61 39340 08721 353702 015553 421464 575
Summa tillgångar537 798799 473858 3621 456 0241 063 4741 482 779
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder184 188198 519252 466350 971303 780635 809
Långfristiga skulder4 3660—526 277458 750362 117
Summa skulder228 554308 519362 466987 248762 5301 072 926
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)220 680181 71054 94152 881−67 832233 908
Summa eget kapital309 244490 954495 896468 776300 944409 853
Resultaträkning
Nettoomsättning472 221746 0351 778 3832 429 1812 282 6583 294 000
Rörelseresultat290 436300 52871 93572 356−172 426366 043
EBITDA305 567321 83090 66996 728−23 832526 485
Resultat före skatt250 224229 89971 22970 601−67 832283 492
Årets resultat220 680181 71054 94152 881−67 832233 908
Personalkostnader376 241164 077494 176758 276785 205787 851
Avskrivningar15 13121 30218 73424 372148 594160 442
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning—50 00080 000100 0000180 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: PFL Nordic AB

Översikt

PFL Nordic AB (org.nr 559127-1670) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Norrfjärden. Bransch enligt SCB: annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 294 000 kr, vilket är 44,3 % mer än året innan (2 282 658 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 47,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 233 908 kr (7,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 294 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 482 779 kr och det egna kapitalet 409 853 kr (soliditet 27,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 180 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.