Klostergatans Stenugnsbageri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 3 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 16 433 503 | 17 916 321 | 19 348 357 | 20 656 044 | 21 574 009 |
| Årets resultat | 2 210 925 | 1 664 937 | 1 421 755 | 2 858 728 | 3 029 647 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 6 964 904 | 6 727 925 | 6 960 415 | 7 328 936 | 6 279 017 |
| Summa skulder | 4 041 801 | 4 639 885 | 4 950 620 | 4 410 412 | 3 180 846 |
| Summa eget kapital | 2 923 103 | 2 088 040 | 2 009 795 | 2 918 524 | 3 098 171 |
| Anställda | 16 | 17 | 18 | 19 | 19 |
| Föreslagen utdelning | 2 500 000 | 1 500 000 | 1 950 000 | 2 850 000 | 3 000 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Klostergatans Stenugnsbageri AB
Översikt
Klostergatans Stenugnsbageri AB (org.nr 559126-8015) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 21 574 009 kr, vilket är 4,4 % mer än året innan (20 656 044 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 12,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 029 647 kr (14,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 19. Nettoomsättningen per anställd var 1 135 474 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 279 017 kr och det egna kapitalet 3 098 171 kr (soliditet 49,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 3 000 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.