Barnens Sportskolor i Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 52 034 | 63 794 | 27 358 | 335 350 |
| Summa anläggningstillgångar | 424 800 | 581 010 | 559 656 | 325 411 |
| Summa tillgångar | 476 834 | 644 804 | 587 014 | 660 761 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 142 936 | 220 934 | 100 361 | 116 489 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 142 936 | 220 934 | 183 057 | 279 708 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 130 203 | 239 972 | 167 587 | 181 420 |
| Summa eget kapital | 333 898 | 423 870 | 403 957 | 381 053 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 481 000 | 701 000 | 811 895 | 900 013 |
| Rörelseresultat | 167 140 | 304 099 | 344 263 | 329 009 |
| EBITDA | 171 940 | 308 899 | 347 203 | 332 928 |
| Resultat före skatt | 166 296 | 303 926 | 218 691 | 231 253 |
| Årets resultat | 130 203 | 239 972 | 167 587 | 181 420 |
| Personalkostnader | 46 045 | 94 217 | 108 712 | 94 360 |
| Avskrivningar | 4 800 | 4 800 | 2 940 | 3 919 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Barnens Sportskolor i Stockholm AB
Översikt
Barnens Sportskolor i Stockholm AB (org.nr 559125-2829) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Nacka. Bransch enligt SCB: sport- och fritidsutbildning (SNI 85510).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 900 013 kr, vilket är 10,9 % mer än året innan (811 895 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 181 420 kr (20,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 660 761 kr och det egna kapitalet 381 053 kr (soliditet 57,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.