Kavander Fastigheter ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 99 016 | 407 728 | 43 775 | 11 565 | 682 247 | 1 020 658 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 219 795 | 0 | 1 938 070 | 2 001 728 | 956 666 | 956 666 |
| Summa tillgångar | 4 318 811 | 407 728 | 1 981 845 | 2 013 293 | 1 638 913 | 1 977 324 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 857 451 | 293 060 | 62 483 | 52 955 | 22 883 | 16 035 |
| Långfristiga skulder | 3 406 500 | 0 | 2 050 000 | 1 945 000 | 1 525 000 | 1 525 000 |
| Summa skulder | 4 263 951 | 293 060 | 2 112 483 | 1 997 955 | 1 547 883 | 1 541 035 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −52 494 | 59 808 | −245 307 | −154 024 | 75 692 | 345 259 |
| Summa eget kapital | 54 860 | 114 668 | −130 638 | 15 338 | 91 030 | 436 289 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 163 505 | 322 082 | 55 000 | 49 000 | 53 000 | 50 000 |
| Rörelseresultat | 18 385 | 130 617 | −245 259 | −154 022 | 69 701 | 7 250 |
| EBITDA | 101 914 | 174 783 | −229 588 | −122 680 | 77 537 | 7 250 |
| Resultat före skatt | −52 494 | 60 815 | −245 307 | −154 024 | 75 692 | 345 259 |
| Årets resultat | −52 494 | 59 808 | −245 307 | −154 024 | 75 692 | 345 259 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 83 529 | 44 166 | 15 671 | 31 342 | 7 836 | 0 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kavander Fastigheter AB
Översikt
Kavander Fastigheter AB (org.nr 559122-3200) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Strängnäs. Bransch enligt SCB: handel med egna fastigheter (SNI 68110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 50 000 kr, vilket är 5,7 % mindre än året innan (53 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 21,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 345 259 kr (691 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 977 324 kr och det egna kapitalet 436 289 kr (soliditet 22,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.