Helin Restaurang & Pizzeria ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020 | 2021 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 530 000 | 6 336 000 | 5 738 389 | 6 557 083 | 5 317 183 |
| Årets resultat | 598 378 | 745 199 | 533 783 | −20 053 | 164 067 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 4 474 374 | 5 135 192 | 5 726 324 | 5 575 802 | 5 637 889 |
| Summa skulder | 1 650 097 | 1 565 716 | 890 657 | 760 188 | 658 208 |
| Summa eget kapital | 2 824 277 | 3 569 476 | 4 835 667 | 4 815 614 | 4 979 681 |
| Anställda | — | 11 | 11 | 11 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Helin Restaurang & Pizzeria AB
Översikt
Helin Restaurang & Pizzeria AB (org.nr 559121-0439) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Mölndal. Bransch enligt SCB: tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 317 183 kr, vilket är 18,9 % mindre än året innan (6 557 083 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 7,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 164 067 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 10 (året innan: 11). Nettoomsättningen per anställd var 531 718 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 637 889 kr och det egna kapitalet 4 979 681 kr (soliditet 88,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.