RANGMAR Management ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 741 539 | 863 781 | 638 694 | 839 793 | 1 050 264 | 870 789 | 519 093 |
| Summa anläggningstillgångar | 24 524 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 766 063 | 863 781 | 638 694 | 839 793 | 1 050 264 | 870 789 | 519 093 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 696 712 | 786 243 | 561 137 | 759 853 | 969 761 | 789 161 | 436 643 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 696 712 | 786 243 | 561 137 | 759 853 | 969 761 | 789 161 | 436 643 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 155 | 8 187 | 19 | 2 383 | 563 | 1 126 | 821 |
| Summa eget kapital | 69 351 | 77 538 | 77 557 | 79 940 | 80 503 | 81 628 | 82 450 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 376 000 | 1 953 000 | 2 113 000 | 2 189 000 | 2 467 000 | 2 518 000 | 2 324 000 |
| Rörelseresultat | 312 335 | 864 613 | 743 137 | 684 783 | 925 667 | 882 638 | 614 701 |
| Resultat före skatt | 12 335 | 14 613 | 3 137 | 9 809 | 8 092 | 15 101 | 16 054 |
| Årets resultat | 7 155 | 8 187 | 19 | 2 383 | 563 | 1 126 | 821 |
| Personalkostnader | 755 140 | 927 831 | 1 041 622 | 1 051 749 | 1 269 567 | 1 259 382 | 1 268 621 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: RANGMAR Management AB
Översikt
RANGMAR Management AB (org.nr 559121-0314) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Mölndal. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 324 000 kr, vilket är 7,7 % mindre än året innan (2 518 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,1 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 821 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 162 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 519 093 kr och det egna kapitalet 82 450 kr (soliditet 15,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.