Valskog Utveckling ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 49 794 | 59 805 | 51 816 | 47 027 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 49 794 | 59 805 | 51 816 | 47 027 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 2 447 | 5 751 | 6 827 | 5 735 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 447 | 5 751 | 6 827 | 5 735 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 7 224 | 6 707 | −9 065 | −3 697 |
| Summa eget kapital | 47 347 | 54 054 | 44 989 | 41 292 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 18 660 | 29 126 | 18 228 | 6 204 |
| Rörelseresultat | 7 224 | 6 700 | −9 058 | −3 736 |
| Resultat före skatt | 7 224 | 6 707 | −9 065 | −3 697 |
| Årets resultat | 7 224 | 6 707 | −9 065 | −3 697 |
| Personalkostnader | 0 | 234 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Valskog Utveckling AB
Översikt
Valskog Utveckling AB (org.nr 559120-4945) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Frövi. Bransch enligt SCB: tillverkning av kretskort (SNI 26120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 204 kr, vilket är 66,0 % mindre än året innan (18 228 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 30,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 697 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 47 027 kr och det egna kapitalet 41 292 kr (soliditet 87,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.