Karlssons Choice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 367 029 | 309 504 | 272 131 | 164 737 | 7 213 |
| Summa anläggningstillgångar | 75 116 | 19 911 | 26 084 | 16 204 | 0 |
| Summa tillgångar | 442 145 | 329 415 | 298 215 | 180 941 | 7 213 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 228 401 | 170 845 | 172 013 | 108 210 | 10 801 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 253 401 | 170 845 | 172 013 | 108 210 | 10 801 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 101 161 | −30 174 | −32 368 | −53 471 | −156 416 |
| Summa eget kapital | 188 744 | 158 570 | 126 202 | 72 731 | −3 588 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 977 000 | 2 229 000 | 2 424 000 | 1 940 000 | 147 000 |
| Rörelseresultat | 145 205 | −53 600 | −32 063 | −51 167 | −150 338 |
| EBITDA | 183 127 | 16 605 | −22 236 | −41 287 | −150 338 |
| Resultat före skatt | 118 548 | −30 174 | −32 368 | −53 471 | −156 416 |
| Årets resultat | 101 161 | −30 174 | −32 368 | −53 471 | −156 416 |
| Personalkostnader | 262 905 | 346 724 | 317 190 | 153 277 | 1 351 |
| Avskrivningar | 37 922 | 70 205 | 9 827 | 9 880 | 0 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Karlssons Choice AB
Översikt
Karlssons Choice AB (org.nr 559120-4697) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Nora. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 147 000 kr, vilket är 92,4 % mindre än året innan (1 940 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 47,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 156 416 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−3 588 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.