Barberarna i väst ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 160 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 751 968 | 1 844 844 | 1 941 375 | 2 009 508 | 2 192 704 |
| Årets resultat | 59 271 | 19 793 | 7 316 | 167 724 | 101 632 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 702 419 | 659 021 | 629 197 | 697 549 | 705 689 |
| Summa skulder | 497 291 | 434 100 | 396 960 | 297 589 | 404 097 |
| Summa eget kapital | 205 128 | 224 921 | 232 237 | 399 960 | 301 592 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 200 000 | 160 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Barberarna i väst AB
Översikt
Barberarna i väst AB (org.nr 559120-3046) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Trollhättan. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 192 704 kr, vilket är 9,1 % mer än året innan (2 009 508 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 101 632 kr (4,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 730 901 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 705 689 kr och det egna kapitalet 301 592 kr (soliditet 42,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 160 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.