ATH Construction ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 230 000 | 26 200 | 793 617 | 176 822 | 139 499 | 131 017 |
| Summa anläggningstillgångar | 50 000 | 0 | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 280 000 | 26 200 | 793 617 | 176 822 | 139 499 | 131 017 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | — | — | 464 903 | 115 599 | 130 272 | 78 193 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 0 | 0 | 870 471 | 126 479 | 141 152 | 89 073 |
| Aktiekapital | 50 000 | 26 200 | 26 200 | 26 200 | 26 200 | 26 200 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 049 000 | 0 | −103 054 | 127 198 | −51 996 | 43 597 |
| Summa eget kapital | 1 280 000 | 26 200 | −76 854 | 50 343 | −1 653 | 41 944 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 2 866 761 | 487 012 | 132 000 | 71 998 |
| Rörelseresultat | — | — | −103 026 | 144 742 | −52 823 | 43 431 |
| Resultat före skatt | 1 049 000 | 0 | −103 054 | 133 921 | −51 996 | 43 732 |
| Årets resultat | 1 049 000 | 0 | −103 054 | 127 198 | −51 996 | 43 597 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ATH Construction AB
Översikt
ATH Construction AB (org.nr 559119-9558) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 71 998 kr, vilket är 45,5 % mindre än året innan (132 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 43 597 kr (60,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 131 017 kr och det egna kapitalet 41 944 kr (soliditet 32,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.