Rubinisens Pedagogiska Verksamhet ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2019 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 106 000 | 3 319 000 | 3 713 000 | 3 865 000 | 3 710 000 |
| Årets resultat | −125 702 | 373 144 | 351 374 | 223 481 | 117 863 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 429 776 | 991 281 | 1 403 691 | 1 345 632 | 1 032 666 |
| Summa skulder | 365 917 | 411 026 | 722 062 | 740 522 | 609 693 |
| Summa eget kapital | 63 859 | 580 255 | 681 629 | 605 110 | 422 973 |
| Anställda | 6 | 7 | 7 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 300 000 | — | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Rubinisens Pedagogiska Verksamhet AB
Översikt
Rubinisens Pedagogiska Verksamhet AB (org.nr 559119-5689) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: dagbarnvård (SNI 88910).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 710 000 kr, vilket är 4,0 % mindre än året innan (3 865 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 117 863 kr (3,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 463 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 032 666 kr och det egna kapitalet 422 973 kr (soliditet 41,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.