Q-doc ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 170 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 439 150 | 686 026 | 511 991 | 486 945 | 767 789 | 708 707 |
| Summa anläggningstillgångar | 199 024 | 199 024 | 199 024 | 199 024 | 0 | — |
| Summa tillgångar | 638 174 | 885 050 | 711 015 | 685 969 | 767 789 | 708 707 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 104 158 | 258 672 | 153 609 | 111 416 | 50 503 | 5 499 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 104 158 | 258 672 | 153 609 | 111 416 | 50 503 | 5 499 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 168 771 | 392 363 | 118 028 | 187 146 | 142 733 | −14 078 |
| Summa eget kapital | 534 016 | 626 378 | 557 406 | 574 553 | 717 286 | 703 208 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 283 000 | 588 000 | 367 000 | 474 000 | 220 235 | 134 499 |
| Rörelseresultat | 214 718 | 494 531 | 149 275 | 234 903 | 177 346 | −14 749 |
| Resultat före skatt | 214 718 | 494 236 | 148 777 | 235 733 | 179 458 | −14 078 |
| Årets resultat | 168 771 | 392 363 | 118 028 | 187 146 | 142 733 | −14 078 |
| Personalkostnader | 2 320 | 17 198 | 56 271 | 38 034 | 38 605 | 23 733 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 187 000 | 170 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Q-doc AB
Översikt
Q-doc AB (org.nr 559119-0656) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Kista. Bransch enligt SCB: primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 134 499 kr, vilket är 38,9 % mindre än året innan (220 235 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 14 078 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 134 499 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 708 707 kr och det egna kapitalet 703 208 kr (soliditet 99,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.