Wermelin & Co AktiebolagAktiv

559118-3230AktiebolagRegistrerat 2017VÄSE

Finansiell översikt

1 217 000 kr+67,9%
Omsättning 2025
−12,9%
Genomsnittlig årlig förändring 2018–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn20182019202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Historik
2025300 000 kr
2023300 000 kr
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning1 465 0001 214 0002 088 000725 0001 217 000
Årets resultat56 135−119 148699 56436 503474 289
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 973 6891 613 7002 028 7981 379 8841 813 552
Summa skulder727 270486 429501 963116 546275 925
Summa eget kapital1 246 4191 127 2711 526 8351 263 3381 537 627
Anställda22222
Föreslagen utdelning——300 000—300 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i VÄSE

Sammanfattning: Wermelin & Co Aktiebolag

Översikt

Wermelin & Co Aktiebolag (org.nr 559118-3230) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Väse. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 217 000 kr, vilket är 67,9 % mer än året innan (725 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 12,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 474 289 kr (39,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 608 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 813 552 kr och det egna kapitalet 1 537 627 kr (soliditet 84,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.