Meetly Restauranger ABAktiv

559117-2605AktiebolagRegistrerat 2017KATRINEHOLM

Finansiell översikt

3 746 080 kr−9,4%
Omsättning 2024/25
+39,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
02 mn4 mn6 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar439 503316 720427 211603 796775 5431 051 757
Summa anläggningstillgångar2 521 2502 503 7742 413 0022 489 8912 667 4302 689 675
Summa tillgångar2 960 7532 820 4942 840 2133 093 6873 442 9733 741 432
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder866 147887 8951 022 288935 6871 393 0721 419 432
Långfristiga skulder2 059 1611 888 3261 718 3221 548 3181 378 3141 350 000
Summa skulder2 925 3082 776 2212 740 6102 484 0052 771 3862 819 432
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−166 148−591 17155 330510 07961 904250 413
Summa eget kapital35 44544 27399 603609 682671 587922 000
Resultaträkning
Nettoomsättning699 3141 834 7811 861 0502 152 8104 134 4093 746 080
Rörelseresultat−129 640−550 29292 785548 27081 641336 499
EBITDA−91 016−436 310219 890679 123241 798481 388
Resultat före skatt−166 148−591 17155 330510 07961 904283 270
Årets resultat−166 148−591 17155 330510 07961 904250 413
Personalkostnader275 7701 126 093455 301285 5161 283 7371 124 609
Avskrivningar38 624113 982127 105130 853160 157144 889
Övriga nyckeltal
Anställda131133
Föreslagen utdelning———000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Meetly Restauranger AB

Översikt

Meetly Restauranger AB (org.nr 559117-2605) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Katrineholm. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 746 080 kr, vilket är 9,4 % mindre än året innan (4 134 409 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 39,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 250 413 kr (6,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 248 693 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 741 432 kr och det egna kapitalet 922 000 kr (soliditet 24,6 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.