Pascal Engman ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 700 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 531 000 | 6 560 000 | 6 738 000 | 8 053 000 | 10 764 000 |
| Årets resultat | 703 296 | 2 078 180 | 1 437 918 | 2 728 227 | 4 260 958 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 099 732 | 3 806 074 | 5 093 570 | 6 903 340 | 9 591 729 |
| Summa skulder | 925 996 | 1 154 159 | 1 833 737 | 1 615 280 | 772 711 |
| Summa eget kapital | 1 173 736 | 2 651 915 | 3 259 833 | 5 288 060 | 8 819 018 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 600 000 | 800 000 | 700 000 | 700 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Pascal Engman AB
Översikt
Pascal Engman AB (org.nr 559116-9791) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Möja. Bransch enligt SCB: litterärt skapande och musikkomposition (SNI 90110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 764 000 kr, vilket är 33,7 % mer än året innan (8 053 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 4 260 958 kr (39,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 5 382 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 591 729 kr och det egna kapitalet 8 819 018 kr (soliditet 91,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.