Comeltec ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2019Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2019
| 2018 | 2019 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 72 260 | 39 486 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — |
| Summa tillgångar | 72 260 | 39 486 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 229 144 | 218 478 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 229 144 | 218 478 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −243 320 | −22 108 |
| Summa eget kapital | −156 884 | −178 992 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 181 000 | 213 000 |
| Rörelseresultat | −131 429 | 18 137 |
| Resultat före skatt | −243 320 | −22 108 |
| Årets resultat | −243 320 | −22 108 |
| Personalkostnader | 1 290 | 0 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Comeltec AB
Översikt
Comeltec AB (org.nr 559116-7142) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2017 och har funnits i 9 år. Säte enligt registret: Värmdö. Bransch enligt SCB: handel med elektricitet (SNI 35150).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2019 var 213 000 kr, vilket är 17,7 % mer än året innan (181 000 kr). Räkenskapsåret 2019 gav en förlust på 22 108 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2019 (−178 992 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning. Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2019.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.